تومولوس در گنج یابی و دفینه یابی

تومولوس در گنج یابی و دفینه یابی

تومولوس در گنج یابی و دفینه یابی : گورتپه یا تومولوس نوعی ثپه باستانی هستند . که بر روی مقبره پادشاهان ساخته میشود یا پادشاهان و فرماندهان در داخل آن دفن میشدند . تومولوس ها بر خلاف ظاهز خود که مانند یک تپه خاکی هستند دارای یک معماری عظیم هستند . در داخل تومولوس ها معمولا پادشاهان و فرماندهان و افراد صاحب منسب به همراه گنجینه ها مانند : سکه ، ظروف طلا و نقره ،شمشیر ، زره و… دفن میشوند.

تومولوس ها از لحاظ ساختار و معماری معمولا با هم فرق دارند در دوره های مختلف تاریخی و همچنین با توجه به گستره جغرافیایی ساختار این تپه ها با هم متفاوت است .

تومولوس در گنج یابی و دفینه یابی

انواع تومولوس از نظر اتاقک :

تومولوس تک اتاقه :

این نوع از تومولوس ها معمولا درب ورودی ندارد و با توجه به ارتفاع و نوع ظاهر ، میتوان تا حدودی پی برد که فرد دفن شده دارای ثروت بوده یا خیر .

تومولوس های چند اتاقه :

این نوع از گورتپه ها معمولا خانوادگی میباشند ، به همین علت دارای ورودی هستند و اتاق ها از طریق تونل هایی به هم وصل هستند .

مزارهایی دارای اتاق های زیاد:

این نوع تومولوس ها را تومولوس خانوادگی می گوییم، دارای ورودی هستند که به اتاقهای مزار توسط تونل های از قبل ساخته شده وارد می شدند و هر کدام از افراد خانواده که می مرند از این تونل ها وارد شده و مرده را در کنار جسد های دیگر می گذاشتند.

نحوه تشخیص و شناسایی تومولوس از دیگر تپه ها :

برای تشخیص تومولوس از تپه باید به نکات مهمی توجه کنید ما در این بخش به برخی از مهمترین نکات اشاره میکنیم . تومولوس ها معمولا در کنار چشمه ، نهرآب و یا رودخانه ساخته میشدند . دلیل این امر احتیاج به آب برای ساخت تومولوس میباشد .

برای احترام به فرد فوت شده معمولا تومولوس را در بلندی و مشرف به دشت میسازند . یکی از نشانه های مهم تومولوس این است که معمولا در کنار آنها کلیسا ، صومعه یا کنیسه یهودیان فرار دارد که نشانه قدمت تومولوس میباشد .

سفال های منقوش، خاکستر، کاشی های رنگی و انواع آجرهای شکسته کنار و بر روی تومولوس قرار گرفته اند که نشان از وجود تومولوس میباشد . معمولا در کنار تومولوس ها سنگ های عجیب و غریب و درختان قدیمی وجود دارد .

ساختار تومولوس ها :

تومولوس در گنج یابی و دفینه یابی : معمولا اکثر تومولوس ها دارای لایه ای از رسوبات خاک هستند که تمامی سطح تومولوس را پوشانده است معمولا در این لایه گیاهان و موجودات زنده شبیه مار و موش زندگی میکنند. در لایه های بعدی خاک های رنگی قراردارد . بعد از خاک های رنگی معمولا لایه  ای از خاک و سنگ وجود دارد . این لایه بزرگترین لایه تومولوس است . بعد از این لایه سنگ ها قراردارند . این سنگ ها معمولا در شکل های لوزی ، دایره و یا شش ضلعی قراردارند که سقف و یا در تونل و یا اتاقک هستند .

پس از سنگ ها شما با لایه ای از جنس خاک رس و خشت خام روبرو میشوید این لایه سخترین لایه تومولوس است که برای جلوگیری از نفوذ آب و جانوران ساخته میشده . پس از گذر از این لایه شما به دیوار اتاق میرسید مواد تشکیل دهنده این دیواره از سنگ نمک ، ملات تشکیل شده است . با گذر از این لایه شما احتمالا با مومیایی روبرو میشوید

 

نکته مهم : در مورد آثار و نشانه های گنج باید قبل از هر اقدامی از نطرات کارشناسان امر مطلع شوید. زیرا برخی از نماد ها دارای تله میباشد و ممکن است تلفات جبران ناپذیری برای شما داشته باشد.

 

مشتریان گرامی شرکت فلزیاب غرب میتوانید جهت دریافت اطلاعات و مشاوره رایگان در مورد خرید و فروش فلزیاب، طلایاب و گنج یاب و یا تعمیر و ارتقا دستگاه فلزیاب خود با شماره ۰۹۳۰۳۵۸۰۰۸۰ و ۰۹۳۸۳۰۰۸۵۳۸ تماس حاصل نمایید. تا از نظرات کارشناسان ما بهره مند شوید.

شرکت فلزیاب غرب معتبرترین مرکز خرید و فروش فلزیاب.

خرید فلزیاب 

فروش فلزیاب 

 

اینستاگرام فلزیاب غرب

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button