تومولوس در گنج یابی و دفینه یابی

تومولوس در گنج یابی و دفینه یابی

تومولوس در گنج یابی و دفینه یابی : گورتپه یا تومولوس نوعی ثپه باستانی هستند. که بر روی مقبره پادشاهان ساخته میشود یا پادشاهان و فرماندهان در داخل آن دفن میشدند. تومولوس ها بر خلاف ظاهز خود که مانند یک تپه خاکی هستند دارای یک معماری عظیم هستند. در داخل تومولوس ها معمولا پادشاهان و فرماندهان و افراد صاحب منسب به همراه گنجینه ها مانند: سکه، ظروف طلا و نقره، شمشیر، زره و… دفن میشوند.

تومولوس ها از لحاظ ساختار و معماری معمولا با هم فرق دارند در دوره های مختلف تاریخی و همچنین با توجه به گستره جغرافیایی ساختار این تپه ها با هم متفاوت است.

تومولوس در گنج یابی و دفینه یابی

انواع تومولوس از نظر اتاقک

تومولوس تک اتاقه

این نوع از تومولوس ها معمولا درب ورودی ندارد و با توجه به ارتفاع و نوع ظاهر، میتوان تا حدودی پی برد که فرد دفن شده دارای ثروت بوده یا خیر.

تومولوس های چند اتاقه

این نوع از گورتپه ها معمولا خانوادگی میباشند، به همین علت دارای ورودی هستند و اتاق ها از طریق تونل هایی به هم وصل هستند.

مزارهایی دارای اتاق های زیاد

این نوع تومولوس ها را تومولوس خانوادگی می گوییم، دارای ورودی هستند که به اتاقهای مزار توسط تونل های از قبل ساخته شده وارد می شدند و هر کدام از افراد خانواده که می مرند از این تونل ها وارد شده و مرده را در کنار جسد های دیگر می گذاشتند.

نحوه تشخیص و شناسایی تومولوس در گنج یابی از دیگر تپه ها

برای تشخیص تومولوس از تپه باید به نکات مهمی توجه کنید ما در این بخش به برخی از مهمترین نکات اشاره میکنیم. تومولوس ها معمولا در کنار چشمه، نهر آب و یا رودخانه ساخته میشدند. دلیل این امر احتیاج به آب برای ساخت تومولوس میباشد.

برای احترام به فرد فوت شده معمولا تومولوس را در بلندی و مشرف به دشت میسازند. یکی از نشانه های مهم تومولوس این است که معمولا در کنار آنها کلیسا، صومعه یا کنیسه یهودیان فرار دارد که نشانه قدمت تومولوس میباشد.

سفال های منقوش، خاکستر، کاشی های رنگی و انواع آجرهای شکسته کنار و بر روی تومولوس قرار گرفته اند که نشان از وجود تومولوس میباشد. معمولا در کنار تومولوس ها سنگ های عجیب و غریب و درختان قدیمی وجود دارد.

ساختار تومولوس در گنج یابی

معمولا تومولوس در گنج یابی دارای لایه ای از رسوبات خاک میباشد. که تمامی سطح تومولوس را پوشانده است معمولا در این لایه گیاهان و موجودات زنده شبیه مار و موش زندگی میکنند. در لایه های بعدی خاک های رنگی قراردارد. بعد از خاک های رنگی معمولا لایه  ای از خاک و سنگ وجود دارد. این لایه بزرگترین لایه تومولوس است. بعد از این لایه سنگ ها قراردارند. این سنگ ها معمولا در شکل های لوزی، دایره و یا شش ضلعی قراردارند که سقف و یا در تونل و یا اتاقک هستند.

پس از سنگ ها شما با لایه ای از جنس خاک رس و خشت خام روبرو میشوید این لایه سخترین لایه تومولوس است که برای جلوگیری از نفوذ آب و جانوران ساخته میشده. پس از گذر از این لایه شما به دیوار اتاق میرسید مواد تشکیل دهنده این دیواره از سنگ نمک ، ملات تشکیل شده است. با گذر از این لایه شما احتمالا با مومیایی روبرو میشوید.

 

نکته مهم: در مورد آثار و نشانه های گنج باید قبل از هر اقدامی از نطرات کارشناسان امر مطلع شوید. زیرا برخی از نماد ها دارای تله میباشد و ممکن است تلفات جبران ناپذیری برای شما داشته باشد.

 

مشتریان گرامی شرکت فلزیاب غرب میتوانید جهت دریافت اطلاعات و مشاوره رایگان در مورد خرید و فروش فلزیاب، طلایاب و گنج یاب و یا تعمیر و ارتقا دستگاه فلزیاب خود با شماره ۰۹۳۰۳۵۸۰۰۸۰ و ۰۹۳۸۳۰۰۸۵۳۸ تماس حاصل نمایید. تا از نظرات کارشناسان ما بهره مند شوید.

شرکت فلزیاب غرب معتبرترین مرکز خرید و فروش فلزیاب.

خرید فلزیاب 

فروش فلزیاب 

 

اینستاگرام فلزیاب غرب

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button